ΚΑΛΕΝΤΑΡΙ 2018 – ΕΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΑΛΕΝΤΑΡΙ 2018 – ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Ιανουάριος

20 1η Ημερίδα Κλειστού Στίβου, Α-Γ (Αλεξάνδρειο/Αμπελόκηποι/Κ3)

27 1η Ημερίδα Κλειστού Στίβου, (ΣΕΡΡΕΣ)

27 2η Ημερίδα Κλειστού Στίβου, Α-Γ (Σ.Ε.Φ.)

28 Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου (Στρ. Παύλου Μελά)

Φεβρουάριος

3  2η Ημερίδα Κλειστού Στίβου, Α-Γ (Αλεξάνδρειο/Αμπελόκηποι/Κ3)

10 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ε/Ν, U20, Σόφια (Βουλγαρία)

10-11 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού (ΣΕΦ, ΠΕΙΡΑΙΑΣ)

17 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ, Κωνσταντινούπολη (Τουρκία)

17 Ημερίδα Κλειστού  (Σ.Π.Σ.Β.Ε.)

18 Ημερίδα Κλειστού  μικρών ηλικιών (ΣΕΡΡΕΣ)

25 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε Ανώμαλο Έδαφος  (ΠΥΓΗ, ΤΡΙΚΑΛΩΝ)

Μάρτιος

1-4 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού στίβου, Μπέρμπιχαμ (Αγγλία)

11-12 17ο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων, U-23, Λεϊρία (Πορτογαλία)

11 Πανελλήνιο Πρωτ. Βάδην 20.000μ. Α/Γ – ΝΕΩΝ (Α/Γ) (ΜΕΓΑΡΑ)

11 Φόρμουλα – Υπερσκυτάλη Συλλόγων (ΠΑΚ Ολυμπιάδα)

17 Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων (Θεσσαλονίκη, ΕΚΣ)

18 Εαρινή Συνάντηση Μικρών Ηλικιών – ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ ΗΜΑΘΙΑΣ

18 8ος Διεθνής Ημιμαραθώνιος Αθήνας

24 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος, (Βαλένθια Ισπανία)

24 Run Greece Λάρισας & Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000μ. Ανοικτού Δρόμου

  • Σχολικό Πρωτάθλημα (Β΄φάση)

31 Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Π/Κ;

Απρίλιος

1  13ος Διεθνής Μαραθώνιος ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ)

3  Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Π/Κ (ή 31.3)

8   ΠΑΣΧΑ

14 «Ηράκλειοι Δρόμοι» Αγώνες Ημιαντοχής & Αντοχής (ΕΚΣ)

14 Αγώνες Ρίψεων “Χάρης Χατζηαδαμίδης” (Αίας Κιλκίς)

14 Βαλκανικό Πρωτάθλημα βάδην, Όλες οι κατηγορίες Πίροτ ΣΕΡΒΙΑ

14-15 Διασυλλογικό Πρωτάθλημα ΠΠ-ΠΚ/Β΄ Α΄Αγώνας, (ΕΚΣ, ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ)

19-20 Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Λυκείων

21 Διασυλλογικό Πρωτάθλημα ΠΠ/ΠΚ Α΄

22 4ο Panorama Charity Fun Run 2018 (Πανόραμα Θεσσαλονίκης)

22 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου

28 Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Α-Γ (Α΄Αγώνας, Θεσσαλονίκη)

29 Run Greece Ηράκλειο Κρήτης

Μάιος

2-9 Παγκόσμια Γυμνασιάδα, 2018 Μαρακές (Μαρόκο)

5-6 Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Συνθέτων Α-Γ & Π-Κ (Γιαννιτσά ή Κατερίνη)

6   Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. ( Λουτράκι )

12 Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Α/Γ & Σύνθετα ΠΚ/Α’ Β΄(Κατερίνη)

13 Run Greece Καστοριά

18 “Χανιά 2018”, Χανιά

19-20 Διασυλλογικό Πρωτάθλημα ΠΠ-ΠΚ Β΄(Β΄Αγώνας)

20 Run Greece Ιωάννινα

24 Athens Street Pole Vault, Αθήνα, (Πλατεία Συντάγματος)

26 Αγώνας Ρίψεων Κώστας Σπανίδης (Θεσ/νίκη, ΕΚΣ)

27 Χειμωνίδεια 2018 (Α.Κ. Προμηθέας – ΕΚΣ)

30 1ο Grand Prix, Αλεξάνδρεια (Έδεσσα)

Ιούνιος

2 Νίκος Ζαχαριάδης 2018 (Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ & ΣΒΑ)

3 «ΡΗΓΕΙΑ 2018» (ΑΣ ΡΗΓΑΣ, Ε.Κ.Σ. Θεσσαλονίκη)

3 Διεθνές meeting Συνθέτων-Γυναικών, Νάξος

6 Γκαλά Γυναικών, Φιλοθέη

9 Παπαφλέσσεια, Καλαμάτα

9 “Ελευθέρια 2017”, Κιλκίς

9-10 Μεσογειακή Συνάντηση U23 (Ιταλία)

9  Βαλκανικό Πρωτάθλημα U18, Ε-Ν Κων/πολη ΤΟΥΡΚΙΑ

10 Νίκος Κοτσίδης 2018 (Αίολος Μακεδονίας – ΕΚΣ)

16-17 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε-Ν (Τρίκαλα)

20 «Σιθώνεια 2018» Διεθνές μίτινγκ ρίψεων, Νικήτη Χαλκιδικής

20 “Ολύμπια”,  Λιτόχωρο

23-24 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Π/Κ (Κατερίνη)

27 “ΑΕΤΕΙΑ 2018” (ΜΑΣ ΑΕΤΟΣ ) Θεσσαλονίκη

30-1/7 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΠΠ/ΠΚ (ΚΑΒΑΛΑ)

Ιούλιος

1/7 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΠΠ/ΠΚ (ΚΑΒΑΛΑ)

4   2ο Grand Prix (Αργος Ορεστικό)

5-8 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Π-Κ, Γκιόρ (Ουγγαρία)

5-8 18οι Μεσογειακοί Αγώνες, Ταραγόνα (Ισπανία)

7-8 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Α/Γ, ΝΕΩΝ, E-N, Π-Κ) (ΕΚΣ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ)

8   3ο Grand Prix Τοφάλεια – Πάτρα

10-14 Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ε/Ν Τάμπερε (Φιλανδία)

14-15 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών (Ερζερούμ-Τουρκία)

14-15 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α-Γ

18  4ο  Grand Prix, “ΔΑΒΙΤΖΟΓΛΕΙΑ” Καβάλα

21-22 Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ, Στάρα Ζαγορά (Βουλγαρία)

24-25 Κύπρος – Ελλάδα Π-Κ

28-29 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΝΕΩΝ

Αύγουστος

7-10 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου Α-Γ, Βερολίνο/ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σεπτέμβριος

8-9 IAAF Continental Cup 16

16  Κωνσταντινίδεια 2018 (Νάουσα)

16 Βαλκανικό Πρωτ. Ημιμαραθωνίου, Σεράγεβο/ΒΟΖΝΙΑ-ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ

22  Δίια – Κατερίνη

23  Δρόμος Θυσίας Γιαννιτσών, (Ημιμαραθώνιος Πέλλας)

29  Μπεκιάρεια 2018, ΣΕΡΡΕΣ

30  RUN GREECE Αλεξανδρούπολης

Οκτώβριος

1-12  3 Καλοκαιρινοί Αγώνες Νεότητας (15-18 ετών), Μπουένος Αϊρες/ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
6-7  29οι Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες

7    Run Greece Πάτρας

13 7ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος (ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ)
14  Run Greece Ρόδου
21 Δημόσιος Δρόμος 10.000μ. Λαγκαδά (Λαγκαδάς)

Νοέμβριος

4   Βαλκανικό Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου, Μποτοσάνι (Ρουμανία)

11 Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας, Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Αθήνα

25 Μελίκεια 2018 Αγώνες Δρόμου «Σ. Περτσιούνης» (Μελίκη Ημαθίας)

Δεκέμβριος

9  25ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος (S,U23,U20),
Τίλμπρουγκ/Ολλανδία

 

* Το καλεντάρι αυτό, έχει σχεδιαστεί, μετά από την ανακοίνωση του οριστικού προγράμματος των Αγώνων και τις τελευταίες οδηγίες του ΣΕΓΑΣ, που αφορούν τις πόλεις και ημερομηνίες διεξαγωγής των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων.

Οι τοπικοί και περιφερειακοί αγώνες, πιθανόν να αλλάξουν, μετά την επίσημη  ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας και συνεργασία με τις όμορες ΕΑΣ.   ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 19.12.2017