ΜΕ ΤΡΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΔΥΟ 4-ΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ – ΓΥΡΙΣΕ Ο ΑΣ ΡΗΓΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤ. ΠΠ-ΠΚ/Α ΤΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (ΠΠ-ΠΚ.Α) ΚΑΒΑΛΑ 30.6-1.7.18

Λόγω στενότητας χρόνου, δεν θα επεκταθώ σε λεπτομέρειες. Το σημαντικότερο είναι ότι ο ΑΣ ΡΗΓΑΣ με τις εμφανίσεις των αθλητών του βρέθηκε να είναι στην 5η θέση των (ΠΠ) όλων των συλλόγων της Βορείου Ελλάδος με 65 βαθμούς και  στην 41 θέση στις (ΠΚ) με 10 βαθμούς όλους  από την Σκλαβούνου Νεφέλη!

Την 1η θέση και 13 βαθμούς στο επί κοντώ κέρδισε ο Τριαντα-φύλλου Θανάσης με 4.20 και υπέροχα άλματα στο 4.30 αλλά όχι προσεγμένα στη λεπτομέρεια ώστε να μην πέσει ο πήχης. Ο Θανάσης το Σάββατο έτρεξε και στην 4Χ80 όπου με 39″50  (ΝΕΟ ΡΕΚΟΡ ΣΥΛΟΓΟΥ) κατέλαβαν την 12η θέση και βαθμολογήθηκαν με 2 βαθμούς. (Αριστερά το χαμένο! στα 4.10 (το έριξε με τον αγώνα του). Δεξιά το νικητήριο άλμα στα 4.20!

Το Χάλκινο μετάλλιο 3η Θέση και 10 βαθμούς κέρδισε στο επί κοντώ ο Ντούρος Ιωάννης με μόνον ένα έγκυρο άλμα στο 3.80. Στα 4.00 μ. τα άλματά του ήταν «με λάθη»! Δεν αρκέστηκε στην Τρίτη θέση του επί κοντώ, μόλις τελείωσε έτρεξε και στην 4Χ300 όπου με 2’42″02 κατέλαβαν την 7η θέση και κέρδισαν για το σύλλογο ακόμη 12 βαθμούς.

Την Τρίτη θέση 10 βαθμούς  και το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε και η νέα επικοντίστρια Νεφέλη Σκλαβούνου με 3.25,  δεν μπόρεσε να περάσει το 3.35 που αν το περνούσε θα της έδινε ακόμη και το χρυσό Μετάλλιο! Για μια ακόμη φορά θα πούμε ότι η πορεία της Νεφέλης είναι εξαιρετικά καλή για το σύντομο χρονικό διάστημα που ασχολείται με το επί κοντώ.

Την 4η θέση στα 300μ. με 38”45 στον προκριματικό και  38″04 στην 2η τελική σειρά και 9 βαθμούς κέρδισε ο Απόστολος Καραμάνης. Ο Απόστολος έτρεξε και στην 4Χ300 όπου με υπέροχη προσπάθεια όλων των παιδιών κέρδισαν την 7η θέση με 2’42″02 και 12 βαθμούς.

Την 4η θέση και 9 βαθμούς κέρδισε στο άλμα σε ύψος ο μικρός της παρέας (2004) Βασίλης Σαλώνης με 1.72 και ωραία άλματα στο 1.75.  Την προηγούμενη και ο Βασίλης έτρεξε στην 4Χ80 όπου με 39″50 κατέλαβαν την 12η θέση και βαθμολογήθηκαν με 2 βαθμούς.

Την έβδομη θέση στο επί κοντώ και 6 βαθμούς κέρδισε ο Μαλέας Στέφανος με 3.30 που αποτελεί επίσημο ρεκόρ του. Την προηγούμενη και ο Στέφανος έτρεξε και στην 4Χ80 όπου με 39″50  κατέλαβαν την 12η θέση και βαθμολογήθηκαν με 2 βαθμούς.

Την 10η θέση και 2 βαθμούς κέρδισε στο επί κοντώ ο Παπαγεωργίου Γεώργιος με 3.10. Την προηγούμενη και ο Γιώργος  έτρεξε στην 4Χ80 όπου με 39″50 κατέλαβαν την 12η θέση και βαθμολογήθηκαν με 2 βαθμούς.

Την 16η θέση στα 300μ. με 41″69 και 1 βαθμό, (αφού έπιασε το όριο βαθμολογίας και ήταν στην 16αδα) κέρδισε ο Γιώργος Μαρκόπουλος. Ο Γιώργος έτρεξε και στην 4Χ300 όπου με υπέροχη προσπάθεια όλων των παιδιών με 2’42″02 κέρδισαν την 7η θέση και 12 βαθμούς.

Στην 19η θέση στα 300μ. με 42”05 χωρίς βαθμούς βρέθηκε ο Χατζημιχαηλίδης Δανιήλ-Φίλιππος ο οποίος όμως έτρεξε και στην 4Χ300 όπου με υπέροχη προσπάθεια όλων των παιδιών με 2’42″02 κέρδισαν την 7η θέση και 12 βαθμούς.

Ο μικρός της παρέας των 300-ρηδων ο Ανδρέας Πουρνάρας έτρεξε τα 300μ. σε 44”02 που τον κατέταξαν στην 23η θέση. Ήταν  ο 5ος της σκυταλοδρομίας 4Χ300 και του αξίζουν και αυτού τα συγχαρητήρια διότι ήταν παρών και έτοιμος να αντικαταστήσει τον οποιονδήποτε αν παρουσιάζονταν κάποιο πρόβλημα.

Οι δύο επικοντίστριες μας  Φράγκου Χαρούλα-Βαία και Μαρκοπούλου Μαρία βρέθηκαν στον Τελικό του άλματος επί κοντώ (χωρίς προκριματικό) αλλά δεν κατάφεραν να περάσουν το αρχικό ύψος (2.30 και 2.70 αντίστοιχα) και έτσι δεν κατατάχτηκαν.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Ο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Ο Τριανταφύλλου Αθανάσιος με 13,5 βαθμούς (13 στο επί κοντώ αφού ήταν 1ος και 0,5 βαθμό από την 4Χ80 που ήταν 12η ομάδα) βρέθηκε στη  θέση του Πολυτιμότερου αθλητή του πρωταθλήματος.
Ο  Ντούρος Ιωάννης ήταν 2ος με 13 βαθμούς  (10 βαθμούς στο επί κοντώ  και 3 βαθμούς από την 4Χ300)
Ο Καραμάνης Απόστολος ήταν 3ος  με 12 βαθμούς (9 βαθμούς στα 300 και 3 βαθμούς από την 4Χ300).

Ακολουθούν από κοντά, Σκλαβούνου Νεφέλη με 10 βαθμούς, Σαλώνης Βασίλειος με 9,5 βαθμούς (9 στο ύψος και 0,5 με την 4Χ80)…

ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ – ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ  που βοήθησαν στην ολοκλήρωση της Αποστολής και της υπέροχης προσπάθειας του ΑΣ ΡΗΓΑΣ.

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ (ΠΠ) 1ος ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ Α., 2ος ΚΑΤΣΑΡΕΛΗΣ Γ., 3ος ΝΤΟΥΡΟΣ Ι.

Στη φωτογραφία όσοι έμειναν τελευταίοι από τους ΑΘΛΗΤΕΣ, τους ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ τους ΓΟΝΕΙΣ και τους ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ στις κερκίδες του Σταδίου της Καβάλας.

Πολλοί γονείς ταξίδεψαν μέχρι την Καβάλα για να στηρίξουν τους αθλητές μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ εκ μέρους του συλλόγου σε όλους τους γονείς, φίλους και κηδεμόνες που  παραβρέθηκαν στους αγώνες και ενίσχυσαν την προσπάθεια των αθλητών μας (είτε βρίσκονται στις φωτογραφίες είτε ΟΧΙ).

Μερικές φωτογραφίες από τους αγώνες. Όσοι έχετε φωτογραφίες και από τα άλλα παιδιά που αγωνίστηκαν στείτε τις να τις περάσω. Ίσως αργότερα καταφέρω να έχω φωτογραφίες από το βίντεο των δρόμων και των σκυταλοδρομιών.