Η μεγαλύτερη διοργάνωση για την κατηγορία των Παίδων (1997-1998) είναι οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων που θα γίνουν στη μακρινή πόλη Nanjing της Κίνας από 18-28 Αυγούστου.
Η Ελλάδα συμμετέχει στους 2ους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων με 22 αθλητές από τα αθλήματα: (ΣΤΙΒΟΣ 6, ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ 2, ΞΙΦΑΣΚΙΑ 1, ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 1, ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ 2, ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ 1, ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ 1, ΚΑΙ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 4.
ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ:
Στην Ελληνική αποστολή συμμετέχουν οι 6 αθλητές του Στίβου (3 αγόρια: ΠΡΟΔΑΝΑΣ Α., ΘΑΝΑΣΗΣ Α., ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ Γ. και 3 κορίτσια: ΒΑΪΤΣΗ Α., ΡΩΜΑΙΟΥ Κ., ΚΑΡΑΣΤΟΓΙΑΝΝΗ Β.), που κατάφεραν να προκριθούν στους αγώνες πρόκρισης της Ευρώπης που έγιναν στις 31 Μαΐου στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν.Ο αθλητής του άλματος επί κοντώ Τριανταφύλλου Γεώργιος του ΑΣ ΡΗΓΑΣ, ήδη βρίσκεται μαζί με την αποστολή στην Αθήνα από όπου σήμερα 12 Αυγούστου στις 19:25 αναχωρούν για την Κίνα με το δρομολόγιο: ΑΘΗΝΑ – ΜΟΝΑΧΟ – ΣΑΓΚΑΗ και στη συνέχεια οδικώς για Nanjing. Η επιστροφή θα γίνει με άφιξη στην Αθήνα μέσω Φρανκφούρτης στις 31 Αυγούστου 01:40.
Ευχόμαστε στους αθλητές καλό ταξίδι και καλή επιτυχία στους αγώνες.
Οι 16 αθλητές από όλο τον Κόσμο, που προκρίθηκαν στο άλμα επί κοντώ με τους οποίους θα αγωνιστεί ο Τριανταφύλλου, φαίνονται στη δεύτερη φωτογραφία.
Την αποστολή του Στίβου συνοδεύει μόνον ο Εθνικός προπονητής παίδων κ. Κουτσοφλίνης Ιωάννης!
Μολονότι η Ε.Ο.Ε. δεν καλύπτει τα έξοδα των προπονητών των αθλητών! στην πόλη Nanjingθα παραβρεθούν με ταξίδι αστραπή (έξι ημερών 19-27.8.14) για να βοηθήσουν τους αθλητές τους, οι προπονητές Στίβου κ.κ. Σκορδίλης Παύλος και Κατσίκας Φώτιος.